Strata suverenity súkromných zdravotných poisťovní

Autor: Ladislav Mišík | 2.8.2012 o 15:38 | (upravené 2.8.2012 o 16:23) Karma článku: 10,92 | Prečítané:  791x

Vláda Róberta Fica predložila návrh zákona, v ktorom jednohlasne odsúhlasila, že chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. Je to politické rozhodnutie vlády SR a v praxi to znamená, že by mali z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union. Zdravotná poisťovňa Union vyhlásila, že sa za žiadnu cenu nemieni zo slovenského trhu stiahnuť a v prípade zrušenia alebo vyvlastnenia to potiahne až na arbitrážny súd proti štátu.

Premiér Fico zaujal k postoju zdravotnej poisťovne Union takéto stanovisko.“Union ako zdravotná poisťovňa na základe zákona odoberá od ľudí zdravotné poistenie, z toho si necháva 3,5% správny fond, z ktorého by mala žiť ale okrem toho si ešte odrezáva z verejných zdrojov zisk, ktoré chýbajú štátu Slovenskej republike“. V tejto rétorike premiéra Fica nie je nič neobvyklé, pričom iba potvrdil svoj postoj k súkromnému podnikaniu a zisku z neho, keďže ide o dve súkromné zdravotné poisťovne. Je viac ako jasné, že vznikom monopolu pre zdravotné poistenie a tým pádom aj zdravotné služby, ich konkurencia klesne na nulu a nikdy v živote nedosiahne požadovanú kvalitu.

Pôjde o dohodu o odkúpení alebo vyvlastnenie (znárodnenie)?

Zámer vládnej strany prechodu k jednej zdravotnej poisťovni dohodou o odkúpení Union razantne odmietla. Fico k tomu povedal toľko.“V takom prípade sa použije normálne demokratické ustanovenie, ktoré pozná každá jedna krajina na svete a ktorá sa nazýva vyvlastnenie za primeranú hodnotu“. Ja len k tomu dodám, že v 50. rokoch sa tomu hovorilo znárodnenie za primeranú cenu.

Podobnosť čisto náhodná?

O čo vlastne terajšej vláde ide? Z minulosti vieme, že tlak na prehlbovanie vyvlastňovacieho (znárodňovacieho) procesu vyjadroval vždy obavu o osud súkromného podnikania. Vyradenie súkromného sektoru v oblasti zdravotného poistenia prostredníctvom štátnych rozdeľovní povedie k používaniu alebo nepriamemu zavedeniu „čierneho obchodu“, ktorý je pre monopol tak špecifický. Zavádzanie štátnych monopolov sme tu už raz mali a vieme ako to dopadlo. Výroky  a prezentované nasledujúce kroky premiéra Fica sú prinajmenšom podobné tým, ktoré tu už raz boli povedané:

Výrok  Vojtecha Sekáča z roku 1949

„Máme ambície, aby aj prechod súkromného podnikania do socialistického systému prešiel hladko v záujme súkromného vlastníctva, i v záujme hospodárstva ako celku“.

Výrok Klementa Gottwalda z toho istého roku

„Pokud jde o obchodní živnosti, musíme držet tvdě kurs na to, suchou cestou je zlikvidovat převzetím, výkupem, umrtvováním, abychom měli v nejbližší době distribuční síť až ke konsumentovi v ruce“.

Vláda prestavby socialistickej spoločnosti:

Vláda smeru sa vydala cestou socialistickej prestavby spoločnosti, o čom určite niet pochýb. Ponúkané riešenia, nie sú správne a Slovensko privedú do slepej uličky. Každý môže mať o tom iný názor, ale realite sa nevyhne nikto.

Autor: Ladislav Mišík

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?