Ako vzniká presvedčenie a pluralizmus

Autor: Ladislav Mišík | 27.11.2013 o 9:04 | (upravené 27.11.2013 o 9:18) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  298x

Narodením dieťaťa vzniká nový život v danom priestore, čase a ľudskom spoločenstve. Malý „fagan“ narodený na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov pána, minulého storočia sa z „nenazdajky“, ale očakávane vyskytol vo svete proletariátu, veľkých „bratských“ hesiel na budovách škôl a okresných úradov za vlády jednej samo (povinne všetkými) zvolenej strany.

Čas začal nezastaviteľne plynúť. Malý „fagan“ sa začal pred očami svojich rodičov, starých rodičov a blízkeho okolia meniť. Výzor a rast sa nijako nedal zastaviť. Prichádzal čas prvých slov, prvých logických viet a formovania sa človiečika do sveta kombinácii názorov, reality a vlastných predstáv.

Z útleho detstva sa vývoj postupne presunul do predškolského a následne aj školského veku. Vzájomnú komunikáciu, vlastné názory a životné skúsenosti začali prirodzeným spôsobom využívať a formovať všetci rodinný príslušníci, ale hlavne starí rodičia, pri osobných, rodinných stretnutiach. Vrásky rodičov a hlavne starých rodičov začali pribúdať, pričom vek času a prežitej minulosti dávali o sebe viditeľne vedieť. A tu sa to všetko začína.

Životné rady, prežité vzostupy a pády, minulosť, súčasnosť a budúcnosť. Minulosť, ktorá sa začala v očiach premietať do konkrétnych slov s trasúcim sa hlasom a silnou emóciou pri vzniku prvej Slovenskej republiky, cez vyronenú slzu, počas druhej svetovej vojny, až po beznádej ľudských osudov komunistického režimu a politických zločinov. Súčasnosť, ktorej sa pre režim podriaďoval celý národ. A samozrejme budúcnosť, o ktorej nikto ešte ani zďaleka netušil, aká a o čom bude.

A práve pri takýchto životných skúsenostiach na základe prežitia osobných faktov sa začína tvoriť v detskom tele malého „fagana“ hodnotový rebríček názorov a vlastného presvedčenia. Veľa veci je nezrozumiteľných, pričom veľa krát sa na jazyk tlačí otázka prečo? Ale ani to nemôže zastaviť názorovú líniu prežitých rokov v reálnom svete.

Z malého „fagana“ vyrástol rozhľadený, nikým a ničím nezaťažený mladý človek. Človek, ktorý vždy názorovo čerpal na základe všetkých prežitých rokov a životných skúsenosti svojich rodičov a starých rodičov po celý svoj detský život. Myšlienky sa zoradili a sformovali. Argumentačná a názorová vyspelosť na báze všetkého vypovedaného si našla svoje pravé miesto. Dospelosť ich len potvrdila a rebríček pravicových hodnôt nastavila.

A preto, názor z vlastného presvedčenia je základ identity a to hlavne v spoločnosti demokratickej plurality.

Autor: Ladislav Mišík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?