Smer konsoliduje proti súkromnému podnikaniu

Autor: Ladislav Mišík | 26.7.2012 o 13:40 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  1164x

Vládou jednej strany avizované zvyšovanie odvodov pre malých a stredných podnikateľov, ktoré stúpnu od budúceho roku 2013 sa obmedzí, okliešti a znepríjemni život všetkým, ktorí sa usilujú o vytváranie hodnôt vo sfére súkromného podnikania na Slovensku.

 

Takže aby sme boli v obraze, o čo v predkladanom návrhu vlastne ide:

Minimálny vymeriavací základ pre odvody sa zvýši zo 44,2 percenta priemernej mzdy na jej polovicu. Minimálne odvody, ktoré si dnes platí 87 percent živnostníkov, tak stúpnu z terajších 160,4 eura mesačne na približne 185 eur. Zároveň sa zvýši celkový vymeriavací základ pre platenie sociálnych a zdravotných odvodov. Dnes sa rozdiel medzi príjmami a výdavkami malého podnikateľa znižuje o zaplatené odvody a delí koeficientom 2 pre sociálne odvody a 2,14 pre zdravotné odvody. Vymeriavací základ už nebude znižovať zaplatené poistné a bude sa deliť menším koeficientom. V roku 2013 sa zníži na 1,9, o rok na 1,6 a v roku 2015 na 1,486. Maximálna výška paušálnych výdavkov na úrovni 40 percent sa obmedzí stropom 5040 eur ročne, čo je 420 eur mesačne.

V krátkosti sa teraz pozrime do histórie súkromného podnikania do roku 1945:

Živnostenské, teda súkromné podnikanie bolo výsledkom modernizácie spoločnosti, ktorá sa v Uhorsku začala rozvíjať v druhej polovici 19. storočia. Aj po zániku monarchie Československo ako nástupnícky štát garantovalo existenciu tejto hospodárskej zložky a rozhodujúce politické kruhy ju považovali za dôležitú súčasť hospodárskeho systému. Živnostenský zákon, ktorý bol schválený v roku 1924, nie len potvrdil existujúci stav, ale zároveň aj vytvoril právny rámec, aby sa táto zložka plne prispôsobila a bola funkčná v podmienkach nového štátu a transformujúcej sa ekonomiky. Podnikanie u nás v tom čase predstavovalo vžitú formu ekonomickej aktivity a aj napriek hektickej dobe po skončení 2. svetovej vojny predstavovalo perspektívny fenomén rozvoja hospodárstva a to nie len tam, kde živnostníci dominovali, ale aj uspokojovaním potrieb obyvateľstva, čo bolo stabilizujúcim faktorom v sociálnej oblasti.

Prelom roku 1945:

Na 1. Československom zjazde živnostenského podnikania, ktorý sa konal 17. - 18.11.1945 v Martine sa ukázalo, že výsledky rokovaní boli determinované na základe formulovaní požiadaviek a ich presadzovania na úrovni štátnej moci. V tom čase ako komunistická tak aj demokratická strana formulovali po svojom živnostenský program, čo poznačilo zjazd na plnej čiare, nie len medzi živnostníkmi, ale aj medzi verejnosťou.

Likvidácia súkromnovlastníckych vzťahov v oblasti malého a stredného podnikania po roku 1948 zavŕšila proces socialistickej prestavby spoločnosti a na ďalších 40 rokov dala zabudnúť na legitimitu slobodného hospodárskeho podnikania ako aj potrebného prejavu ľudskej aktivity.

Smer konsoliduje na úkor súkromného vlastníctva:

Podľa ekonómov Michala Horvátha a Ľudovíta Ódora, ktorí napísali štúdiu „Ako zakopať rozpočtovú sekeru", môže v niektorých prípadoch zvyšovanie daní z príjmu odradiť ľudí od ďalšieho pracovného úsilia. Keďže z dodatočného zárobku, ktoré by plynulo z dodatočnej práce, si štát odkrojí väčší podiel. Podobne to vidia aj zamestnávatelia. Zdaňovanie bohatých by nemalo smerovať k tomu, že to bude pokuta za úspech. Podnikateľ musí byť motivovaný.  Ak máme väčšie štátne výdavky a musí sa to prejaviť vo vyšších daniach či iných postihoch, musí sa to robiť rovnomerne pre spoločnosť. Podnikateľa trestať za to, že podniká, je zlou cestou.

Budovať na základe nejakého odvodového trestu pre úspešných je prinajmenšom znehodnotenie ich úsilia pri vytváraní produktov a služieb. Zlé rozhodnutia zo strany „sociálnych" demokratov povedú k vyššej nezamestnanosti a zlej atmosfére v spoločnosti.

Autor: Ladislav Mišík

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?