Strata suverenity súkromných zdravotných poisťovní

Autor: Ladislav Mišík | 2.8.2012 o 15:38 | (upravené 2.8.2012 o 16:23) Karma článku: 10,92 | Prečítané:  805x

Vláda Róberta Fica predložila návrh zákona, v ktorom jednohlasne odsúhlasila, že chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. Je to politické rozhodnutie vlády SR a v praxi to znamená, že by mali z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union. Zdravotná poisťovňa Union vyhlásila, že sa za žiadnu cenu nemieni zo slovenského trhu stiahnuť a v prípade zrušenia alebo vyvlastnenia to potiahne až na arbitrážny súd proti štátu.

Premiér Fico zaujal k postoju zdravotnej poisťovne Union takéto stanovisko.“Union ako zdravotná poisťovňa na základe zákona odoberá od ľudí zdravotné poistenie, z toho si necháva 3,5% správny fond, z ktorého by mala žiť ale okrem toho si ešte odrezáva z verejných zdrojov zisk, ktoré chýbajú štátu Slovenskej republike“. V tejto rétorike premiéra Fica nie je nič neobvyklé, pričom iba potvrdil svoj postoj k súkromnému podnikaniu a zisku z neho, keďže ide o dve súkromné zdravotné poisťovne. Je viac ako jasné, že vznikom monopolu pre zdravotné poistenie a tým pádom aj zdravotné služby, ich konkurencia klesne na nulu a nikdy v živote nedosiahne požadovanú kvalitu.

Pôjde o dohodu o odkúpení alebo vyvlastnenie (znárodnenie)?

Zámer vládnej strany prechodu k jednej zdravotnej poisťovni dohodou o odkúpení Union razantne odmietla. Fico k tomu povedal toľko.“V takom prípade sa použije normálne demokratické ustanovenie, ktoré pozná každá jedna krajina na svete a ktorá sa nazýva vyvlastnenie za primeranú hodnotu“. Ja len k tomu dodám, že v 50. rokoch sa tomu hovorilo znárodnenie za primeranú cenu.

Podobnosť čisto náhodná?

O čo vlastne terajšej vláde ide? Z minulosti vieme, že tlak na prehlbovanie vyvlastňovacieho (znárodňovacieho) procesu vyjadroval vždy obavu o osud súkromného podnikania. Vyradenie súkromného sektoru v oblasti zdravotného poistenia prostredníctvom štátnych rozdeľovní povedie k používaniu alebo nepriamemu zavedeniu „čierneho obchodu“, ktorý je pre monopol tak špecifický. Zavádzanie štátnych monopolov sme tu už raz mali a vieme ako to dopadlo. Výroky  a prezentované nasledujúce kroky premiéra Fica sú prinajmenšom podobné tým, ktoré tu už raz boli povedané:

Výrok  Vojtecha Sekáča z roku 1949

„Máme ambície, aby aj prechod súkromného podnikania do socialistického systému prešiel hladko v záujme súkromného vlastníctva, i v záujme hospodárstva ako celku“.

Výrok Klementa Gottwalda z toho istého roku

„Pokud jde o obchodní živnosti, musíme držet tvdě kurs na to, suchou cestou je zlikvidovat převzetím, výkupem, umrtvováním, abychom měli v nejbližší době distribuční síť až ke konsumentovi v ruce“.

Vláda prestavby socialistickej spoločnosti:

Vláda smeru sa vydala cestou socialistickej prestavby spoločnosti, o čom určite niet pochýb. Ponúkané riešenia, nie sú správne a Slovensko privedú do slepej uličky. Každý môže mať o tom iný názor, ale realite sa nevyhne nikto.

Autor: Ladislav Mišík

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?