Zachráňme II. pilier!

Autor: Ladislav Mišík | 22.8.2012 o 10:24 | (upravené 22.8.2012 o 10:33) Karma článku: 8,12 | Prečítané:  672x

Návrh zákona o dôchodkovej reforme, ktorý predložila vláda SR do parlamentu vládna väčšina schválila. Na základe všetkých faktov a pripomienok, ktoré v parlamente prezentovali hlavne opoziční poslanci neboli vypočuté. Vládni poslanci prehlasovali poslancov opozičných strán, takže sa za zachovanie výšky 9% odvodu na osobné účty sporiteľov v II. dôchodkovom pilieri menia pravidlá v sporení zamestnaných z 9% na 4%. To znamená, že si mesačne zárobkovo činní pohoršia o 5% na dôchodok.

O dôchodkovej reforme a jeho opätovnému otvoreniu  a zmene v sporení do II. piliera sa už toho porozprávalo a popísalo veľmi veľa. Neprehliadnuteľným faktom je to, že ľudia dlhodobo nezamestnaní a pred dôchodkom alebo v dôchodkovom veku v podstate ani netušia, o čo ide (samozrejme nie všetci). Je jasné, že mladí zamestnaní ľudia, ktorí pôjdu o 30. rokov do dôchodku v dôsledku nepriaznivého demografického vývoja spoločnosti budú poberať dôchodok o polovicu nižší, ako je tomu teraz, pričom nie je vôbec jasné, koľko mladá generácia v tom čase na dôchodcov vyrobí. Zmenou zákona sa ich prerozdelenie z povinných 18% (9+9), z ktorých polovica išla do Sociálnej poisťovne a polovica na osobný účet do osobného (dôchodkového) sporenia v II. pilieri výrazne dotkne. A to aj na základe toho, že renomovaní ekonómovia upozorňujú na sporenie do budúcnosti najmenej 10% na vlastné osobné účty.

Pre porovnanie, o čom je dôchodkový systém v Českej republike?

Českí pracujúci môžu do súkromných fondov presmerovať 3 percentuálne body zo svojich odvodov, ktoré sú na úrovni 28 % hrubej mzdy. Podmienkou je však to, že do súkromných fondov môžu zároveň prispievať dvoma percentami zo svojej čistej mzdy. Obyvatelia ČR majú možnosť presunúť časť dôchodkových odvodov, ktoré slúžia na vyplácanie penzií pre terajších dôchodcov, do súkromných fondov, v ktorých si šetria na svoje vlastné penzie. Čiže II. dôchodkový pilier v Českej republike  v rámci vlastnej krajiny nepoznajú. To znamená, že si sporia do III. skromného piliera, ktorý je na Slovensku zavedený ako doplnkový.

Prečo byť v II. pilieri na Slovensku, pričom v Česku systém prerozdelenia Sociálna poisťovňa + sporenie, čiže 1:1 nemajú?

II. pilier sa nazýva aj súkromný, kapitalizačný alebo sporivý pilier. Reprezentujú ho osobné dôchodkové účty v súkromných DSS. Fungovanie DSS podlieha prísnym pravidlám a dôslednej kontrole štátu, čiže aj Národnej banky Slovenska. Garantom fungovania II. piliera je štát. Peniaze na súkromnom osobnom dôchodkovom účte v DSS sa prostredníctvom vybraných dôchodkových fondov invesujú a zhodnocujú tak, aby ich hodnota postupne rástla a rastie. Peniaze na vlastnom osobnom dôchodkovom účte sú súkromným majetkom a v prípade úmrtia ich zdedia pozostalí.

V čom je vlastne rozdiel v dôchodkovom systéme medzi Slovenskou republikou a Českou republikou?

Základom dôchodkového systému na Slovensku je predpoklad na vyššie a spravodlivejšie dôchodky, bezpečnosť a stabilitu dôchodkového systému a dôchodkových úspor občanov v II. pilieri, ktorý je súkromným vlastníctvom dôchodkových úspor, pričom sa ho môžu zúčastniť aj pracujúci v aktívnom veku. Slovensko malo do teraz II. pilier v rámci celej Európy najvyšší. Vládnym opatrením sa všetko mení. V Českej republike sa vývoj predpokladá podľa dôležitých veličín ekonomiky priemernej mzdy. O 30 až 50 rokov oddnes predpokladať v ČR výrazný rast výdavkov na dôchodkové zabezpečenie s úrovňou niekde okolo 8 percent HDP až perspektívne k 12, 13 percentám HDP.

Na záver už možno len povedať, že dôchodkový systém na Slovensku je porovnateľne odlišnejší od toho Českého, čo sa terajšou novelou zákona zmení a to tak, že nepomôže ani Sociálnej poisťovni a ani budúcim dôchodcom.

Autor: Ladislav Mišík

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?