17. november 1989!

Autor: Ladislav Mišík | 15.11.2012 o 16:31 | (upravené 15.11.2012 o 17:11) Karma článku: 8,06 | Prečítané:  760x

Veľký deň za slobodu a demokraciu je jedným z piatich štátnych sviatkov uzákonených Národnou radou Slovenskej republiky. Na Slovensku sa vyznačuje pádom štyridsaťročného komunistického režimu, ktorý predstavuje „uzavretú“ etapu dejín slovenskej spoločnosti minulého storočia.

Základnou črtou tohto režimu boli nielen rozličné formy perzekúcií (či už prenasledovanie, stíhanie, väznenie a v neposlednom rade aj zabíjanie), ktoré ho sprevádzali od jeho začiatku až do jeho „konca“, ale aj nezákonné vyvlastňovanie privátneho majetku ako aj úplný zákaz prevádzkovania živnosti a súkromného podnikania. 17. november je výnimočný svojím hodnotovým poslaním, kedy vysokoškoláci a umelci za následnej podpory všetkých vo výrobnej sfére a ostatných odvetviach pracovného života vyšli do ulíc a začali stavať na základných pilieroch ľudských práv a slobôd. Tento veľký sviatok je významný aj voči ďalším štyrom, ktoré tomúto pamätnému dňu priamo alebo nepriamo predchádzali a naďalej na neho nadväzovali.

V krátkosti si pripomeňme ostatné štátne sviatky, ktoré mohli predchádzať  a ktoré nadväzujú na 17. november 1989:

Sviatok príchodu Cyrila a Metóda na naše územie (5. júl) bol zdrojom nábožnosti  a lásky. Slovenské národné povstanie (29. august) sa vyznačuje ozbrojeným povstaním slovenských povstaleckých jednotiek. Symbolicky sa hovorí nežnej revolúcii aj nežným povstaním, ktoré sa odohrávalo za mohutných manifestácií po celom Československu. Vzniku druhej samostatnej Slovenskej republiky (1. január) predchádzali politické rokovania a schválenie Ústavy Slovenskej republiky (1. september). Tieto udalosti spojené s Ústavou a vznikom samostatnosti boli dôsledkom demokratických zmien, ktoré nadväzovali na vývoj v slede ponovembrových udalostí.

Čo pre nás znamená 17. november 2012?

Úplná apatia najvýznamnejšej novembrovej udalosti roku 1989 zo strany vlády Slovenskej republiky. Arogancia a výsmech politických špičiek, voči slušným a pracujúcim. Manžetové gombíky v reláciách „výstavných opičiek“. Obraz dovolenky „sociálneho demokrata“ za zásterkou aktivít v Dubaji. Prenasledovanie filmárky za tvorbu dokumentárneho filmu. Neuveriteľný neporiadok v súdnictve. Problémy pracujúcich uživiť svoje rodiny a nezmyselné trestanie úspešných formou zvyšovania priamych daní, ktoré majú samozrejme dopad aj na dane nepriame. Zhoršené podmienky pre podnikanie, vyvlastňovanie súkromných zdravotných poisťovní, zvyšovanie nezamestnanosti a dalo by sa pokračovať ďalej a ďalej.

O čom vlastne bol 17. november 1989?

„Videli sme tých, ktorí vystierali ruky, mali ich prázdne a ešte bola tma, po našich uliciach odvtedy prešli veky, zobudili sme sa zo zlého sna. Tí mladí za nás vystreli prázdne ruky, za nás boli bití, za naše mlčanie, po našich uliciach odvtedy prešli veky a zaznelo zlému posledné zvonenie. Vystrime s nimi všetci prázdne ruky a bude v nich naša budúcnosť, na našich uliciach podajme si ruky, neviery a strachu už ozaj bolo dosť“.

„Sľúbili sme si lásku, sľúbili vravieť pravdu len, sľúbili sme si vydržať, sľúbili sme si nový deň“.

„Ivan Hoffman“

Kde sa vytratili predsavzatia a hodnoty, pre ktoré sa národ dokázal spojiť a spoločne za nich bojovať? Tu možno už len dodať, že najvýznamnejší štátny sviatok v roku, akým 17. november 1989 bezpochyby je, si zo strany socialistickej vlády Slovenskej republiky zaslúži určite viac prezentácie ako aj samotnej pozornosti a presadzovania skutočných istôt, ktoré momentálne s realitou života na Slovensku nemajú nič spoločné.

Autor: Ladislav Mišík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?