Ústav pamäti národa „verzus“ Slovenské národné povstanie

Autor: Ladislav Mišík | 3.2.2013 o 23:30 | (upravené 4.2.2013 o 9:54) Karma článku: 6,32 | Prečítané:  566x

Vyjadrenia a argumentácia ministra vnútra R. Kaliňáka v politickej relácii verejnoprávnej televízii o nezvolení Františka Mikloška vládnym smerom a stiahnutí kandidáta Juraja Kalinu (nominant Smeru) do funkcie predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN), pozostávala podľa Kaliňáka z konkrétnych činov hlavných predstaviteľov vládnej strany pripisujúcich si protifašistický odboj SNP.

To, že kandidát opozície nie je a ani nebude v tomto volebnom období vládnymi „ovečkami“ v parlamente zvoliteľný, už nie je nič nové.  Platí to ako pre ÚPN, tak aj pre Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Tvrdenia Róberta Fica o tom, že opoziční poslanci nie sú pri voľbe predsedu NKÚ jednotný už neobstojí. Je jasné, že chuť moci je silná a začína oslabovať a zneužívať základné zásady demokratického zriadenia. O tom, že parlamentnou voľbou väčšiny na funkciu predsedu ÚPN F. Mikloško neprejde nebolo ani pochýb, pričom rebríček hodnôt vzťahujúcich sa na dobu neslobody v rokoch 1939 – 1989 je v tomto prípade úplne jasný. Juraj Kalina, ktorého nominoval vládny Smer  za predsedu ÚPN sa musel z kandidatúry porúčať kvôli odlišnému názoru vládnucej garnitúry, aj za neformálnej podpory ministra Čaploviča.

Slovensko a Ústav pamäti národa:

Pôsobenie spracovania informácií a sprístupňovania dokumentov ÚPN môžeme rozdeliť na dva diktátorské režimy: vojnový fašistický a povojnový komunistický. O tom, že obidva boli zlé je bez debaty, pričom ich spájajú tri spoločné faktory: diktatúra, nenávisť a zabíjanie. Nedodržiavanie ľudských práv a slobôd sa = diktatúre a neúcte k zákonom. Na Slovensku sa stáva fenoménom pošliapávanie Ústavy SR a následné nerešpektovanie výkladu členov Ústavného súdu, čo vrhá na túto krajinu nemalý tieň nedôvery.

ÚPN „verzus“ SNP?

„29.augusta 1944, sa v Banskej Bystrici začalo ozbrojené povstanie Slovákov ako reakcia na vojenské obsadzovanie slovenského územia nemeckou nacistickou armádou.“ To je časť vyhlásenia strany Smer k 65. výročiu SNP. Slovenské národné povstanie znamenalo pre Slovákov dve veci: definitívne sa zaradiť na stranu víťazných krajín (Sovietský zväz, Rumunsko, Bulharsko…), čo smer preferuje a uznáva ako jedinú najvýznamnejšiu udalosť novodobej histórie a nástup komunistickej totality na čele práve krajín výťazného bloku z roku 1945, o čom, už ľavicové spektrum našej politickej scény rozprávať nechce a ani nebude. Komunisti sa na prevzatie moci pripravovali už od mája roku 1946, keď vyhrala voľby na Slovensku Demokratická strana. A tu vystáva najväčší problém v osobe alebo kandidátovi na post predsedu ÚPN.

Položme si teda otázku. Aký kandidát bude pre ľavicovu vládu vhodným adeptom na post predsedu do správnej rady ÚPN?

Odpoveď je veľmi stručná a jednoduchá. Žiaden. Iba ak, ale to už je zase iba o SNP...

Autor: Ladislav Mišík

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?