Ústav pamäti národa „verzus“ Slovenské národné povstanie

Autor: Ladislav Mišík | 3.2.2013 o 23:30 | (upravené 4.2.2013 o 9:54) Karma článku: 6,32 | Prečítané:  587x

Vyjadrenia a argumentácia ministra vnútra R. Kaliňáka v politickej relácii verejnoprávnej televízii o nezvolení Františka Mikloška vládnym smerom a stiahnutí kandidáta Juraja Kalinu (nominant Smeru) do funkcie predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN), pozostávala podľa Kaliňáka z konkrétnych činov hlavných predstaviteľov vládnej strany pripisujúcich si protifašistický odboj SNP.

To, že kandidát opozície nie je a ani nebude v tomto volebnom období vládnymi „ovečkami“ v parlamente zvoliteľný, už nie je nič nové.  Platí to ako pre ÚPN, tak aj pre Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Tvrdenia Róberta Fica o tom, že opoziční poslanci nie sú pri voľbe predsedu NKÚ jednotný už neobstojí. Je jasné, že chuť moci je silná a začína oslabovať a zneužívať základné zásady demokratického zriadenia. O tom, že parlamentnou voľbou väčšiny na funkciu predsedu ÚPN F. Mikloško neprejde nebolo ani pochýb, pričom rebríček hodnôt vzťahujúcich sa na dobu neslobody v rokoch 1939 – 1989 je v tomto prípade úplne jasný. Juraj Kalina, ktorého nominoval vládny Smer  za predsedu ÚPN sa musel z kandidatúry porúčať kvôli odlišnému názoru vládnucej garnitúry, aj za neformálnej podpory ministra Čaploviča.

Slovensko a Ústav pamäti národa:

Pôsobenie spracovania informácií a sprístupňovania dokumentov ÚPN môžeme rozdeliť na dva diktátorské režimy: vojnový fašistický a povojnový komunistický. O tom, že obidva boli zlé je bez debaty, pričom ich spájajú tri spoločné faktory: diktatúra, nenávisť a zabíjanie. Nedodržiavanie ľudských práv a slobôd sa = diktatúre a neúcte k zákonom. Na Slovensku sa stáva fenoménom pošliapávanie Ústavy SR a následné nerešpektovanie výkladu členov Ústavného súdu, čo vrhá na túto krajinu nemalý tieň nedôvery.

ÚPN „verzus“ SNP?

„29.augusta 1944, sa v Banskej Bystrici začalo ozbrojené povstanie Slovákov ako reakcia na vojenské obsadzovanie slovenského územia nemeckou nacistickou armádou.“ To je časť vyhlásenia strany Smer k 65. výročiu SNP. Slovenské národné povstanie znamenalo pre Slovákov dve veci: definitívne sa zaradiť na stranu víťazných krajín (Sovietský zväz, Rumunsko, Bulharsko…), čo smer preferuje a uznáva ako jedinú najvýznamnejšiu udalosť novodobej histórie a nástup komunistickej totality na čele práve krajín výťazného bloku z roku 1945, o čom, už ľavicové spektrum našej politickej scény rozprávať nechce a ani nebude. Komunisti sa na prevzatie moci pripravovali už od mája roku 1946, keď vyhrala voľby na Slovensku Demokratická strana. A tu vystáva najväčší problém v osobe alebo kandidátovi na post predsedu ÚPN.

Položme si teda otázku. Aký kandidát bude pre ľavicovu vládu vhodným adeptom na post predsedu do správnej rady ÚPN?

Odpoveď je veľmi stručná a jednoduchá. Žiaden. Iba ak, ale to už je zase iba o SNP...

Autor: Ladislav Mišík

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?