Ako vzniká presvedčenie a pluralizmus

Autor: Ladislav Mišík | 27.11.2013 o 9:04 | (upravené 27.11.2013 o 9:18) Karma článku: 6,34 | Prečítané:  329x

Narodením dieťaťa vzniká nový život v danom priestore, čase a ľudskom spoločenstve. Malý „fagan“ narodený na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov pána, minulého storočia sa z „nenazdajky“, ale očakávane vyskytol vo svete proletariátu, veľkých „bratských“ hesiel na budovách škôl a okresných úradov za vlády jednej samo (povinne všetkými) zvolenej strany.

Čas začal nezastaviteľne plynúť. Malý „fagan“ sa začal pred očami svojich rodičov, starých rodičov a blízkeho okolia meniť. Výzor a rast sa nijako nedal zastaviť. Prichádzal čas prvých slov, prvých logických viet a formovania sa človiečika do sveta kombinácii názorov, reality a vlastných predstáv.

Z útleho detstva sa vývoj postupne presunul do predškolského a následne aj školského veku. Vzájomnú komunikáciu, vlastné názory a životné skúsenosti začali prirodzeným spôsobom využívať a formovať všetci rodinný príslušníci, ale hlavne starí rodičia, pri osobných, rodinných stretnutiach. Vrásky rodičov a hlavne starých rodičov začali pribúdať, pričom vek času a prežitej minulosti dávali o sebe viditeľne vedieť. A tu sa to všetko začína.

Životné rady, prežité vzostupy a pády, minulosť, súčasnosť a budúcnosť. Minulosť, ktorá sa začala v očiach premietať do konkrétnych slov s trasúcim sa hlasom a silnou emóciou pri vzniku prvej Slovenskej republiky, cez vyronenú slzu, počas druhej svetovej vojny, až po beznádej ľudských osudov komunistického režimu a politických zločinov. Súčasnosť, ktorej sa pre režim podriaďoval celý národ. A samozrejme budúcnosť, o ktorej nikto ešte ani zďaleka netušil, aká a o čom bude.

A práve pri takýchto životných skúsenostiach na základe prežitia osobných faktov sa začína tvoriť v detskom tele malého „fagana“ hodnotový rebríček názorov a vlastného presvedčenia. Veľa veci je nezrozumiteľných, pričom veľa krát sa na jazyk tlačí otázka prečo? Ale ani to nemôže zastaviť názorovú líniu prežitých rokov v reálnom svete.

Z malého „fagana“ vyrástol rozhľadený, nikým a ničím nezaťažený mladý človek. Človek, ktorý vždy názorovo čerpal na základe všetkých prežitých rokov a životných skúsenosti svojich rodičov a starých rodičov po celý svoj detský život. Myšlienky sa zoradili a sformovali. Argumentačná a názorová vyspelosť na báze všetkého vypovedaného si našla svoje pravé miesto. Dospelosť ich len potvrdila a rebríček pravicových hodnôt nastavila.

A preto, názor z vlastného presvedčenia je základ identity a to hlavne v spoločnosti demokratickej plurality.

Autor: Ladislav Mišík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?